Túlaví psi – veľký vander 2018

11.10.2018 16:21

V prvej polovici júla sme sa - Túlaví psi Šoko, Dufan, Píďo, spolu so Sokolíkmi Dudkom, Šampónom a Martinom, alias Jimim, horárom zo Zabitého - vybrali na svoj tohtoročný veľký vander, tentoraz cez Muránsku planinu smerom na Poľanu a do Detvy.

Cesta začala presunom vlakom do Brezna a odtiaľ do Čierneho Balogu. Odtiaľto – po náležitom občerstvení - sme sa vybrali dolinou smerom na „Chlípavicu“, ktorá na jeseň minulého roka vyhorela, avšak po chybnej odbočke, keď sme urobili niekoľko kilometrov zbytočne navyše a museli sme sa vrátiť, zostali sme spať na chate Št. lesov neďaleko Chlípavice, ktorú operatívne už z vlaku, prostredníctvom svojho kolegu horára z Č.Balogu zabezpečil Jimi.

Na druhý deň sme pokračovali smerom na Klenovský Vepor, ktorý sme dosiahli na obed spolu s búrkou, ktorá nás pri neustálom „šlapaní“ opustila až pred Drábskom cestou do Sihly. Cestou sa však stala nemilá príhoda, keď si Dufan zlomil ruku a musel zavolať syna, aby ho prišiel zobrať k lekárovi do Trnavy. V Sihle sme doplnili tekutiny a po doporučení domácimi sme sa presunuli do neďalekého Lomu nad Rimavicou, kde sme po rozlúčení sa s Dufanom prespali. Tu nám domáci tiež doporučili, aby sme nešli po červenej, ale lesnou cestou a mimoriadne krásnou dolinou smerom na vodnú nádrž Hronček. Mysleli sme, že tam bude niečo zaujímavé, ale boli sme sklamaní. A tak sme pokračovali cez Tri vody až na chatu pod Hrbom. Tu nás privítal chatár, rodák z Trnavy a bývalí zamestnanec ŽOS-ky, takže chalani sa mali o čom porozprávať.

Po jednom dni odpočinku, ktorý sme strávili prechádzkou po okolí a zbieraním hríbov sme pokračovali výstupom na Hrb a cez vrch Na Vepre, rázcestie Jasenová, ďalej  cez  Brusniansky Grúň, Kopce, Poľanu až k horskemu hotelu Poľana, ktorý bol síce v dlhodobej rekonštrukcii, ale malá časť hotela bola v prevádzke a tu nám dali najesť, napiť a poskytli i nocľah s futbalom a becherovkou, ktorú sme si zaslúžili, lebo sme celé popoludnie išli v daždi.

No a v posledný deň sme cez vodopád Bystrého potoka pokračovali do Detvy a odtiaľ vláčikom domov.

 

S oneskorením zaznamenal: Píďo