Na záver roka trocha nostalgie.

29.12.2018 18:50

Už dlhšiu dobu vo mne driemala myšlienka ,že by som sa mohol pozrieť do Sološnickej doliny ,kde sme v sedemdesiatich rokoch minulého storočia chodili do starej ,opustenej horárne na Žliabkoch.

V tejto krásnej časti Malých Karpát som už nebol 44 rokov a bol som zvedavý ,čo po tak dlhom čase zostalo z legendárnych Žliabkov ,kde sa v rokoch 1971-1975 stretávali kamaráti z trnavských a bratislavských trampských osád a samotári po tom ,čo zrovnali zo zemou horáreň na Holinte a tu sme našli na nejaký čas ,hlavne zimný strechu nad  hlavou.

V sobotu 29.12.2018 sme sa ja /Bublina/ a Froschka vyviezli do Sološnice ,kde sme zaparkovali auto a po svojich sme vyrazili do Sološnickej doliny . Stará asfaltka , ktorou sme chodievali do Sološnice pre „zásoby“ a často sme si na to museli požičať káru /sudy s pivom sú po 4 kilometroch ťažké/ bola v takom zlom stave ako za našich čias ,len a s ceduľou s nápisom: V zimnom období cesta neudržiavaná. Na začiatku doliny pribudli nejaké nové objekty ,len dom starého pána Viciana ,lesníka pod ktorého Žliabky vtedy patrili zmenili fazónu a podľa miestneho človeka a ktorým som dal kus reči aj majiteľa. A tak sme pokračovali ďalej hore dolinou na „Žákové“ ako Žliabkom hovoria miestni ,podľa posledného lesníka ,ktorý tu býval. Po polhodine sme prišli k turistickému hríbiku, ktorý oznamoval ,že sme na Žliabkoch. Na odbočke z asfaltky bola osadená rampa ,ktorá tam v minulosti nebola a na mieste ,kde stál niekedy veľký senník bolo prázdne miesto. Skoro by som toto miesto ani nepoznal ,ale keď som začal spomínať ,utkvelo mi v pamäti ,že horáreň stála na miernom briežku a okolo bolo pár starých stromov .Na okraji veľkej lúky som také miesto našiel ,ale  tu stál malý krmelec a nič nenaznačovalo ,že tu niekedy stál dom. Až po dlhšom pátraní som našiel kus veľkej kamennej platne na mieste ,kde bola voľakedy predsieň. Prepátral som celé okolie a zistil som ,že Žliabky stihol podobný osud ako Holint. Veľkým bagrom ,alebo honom s trhli horáreň a stavebnú suť nahrnuli dolu kopcom k potoku, kde som našiel veľa starých tehál a kameňov zo základov. Bolo mi trochu smutno z toho čo sme tam našli ,ale najviac ma dorazilo ,keď sme na lúke ,kúsok od poľovníckeho posedu našli čerstvú kožu z muflóna ,ktorú tu zanechali úspešní strelci. Nuž čo ,nová doba.

Ahoj v lepších časoch - Bublina.